De Auctore

– Dlaczego?

§ Ponieważ nie znajduję dobrej strony w internecie gdzie ktoś opisywałby i oceniał książki. Postanowiłem sam się za to zabrać. Myślę, że może to być przydatne dla kogoś, kto tak jak ja szuka, często godzinami, najlepszej, lub dobrej pozycji z danej kategorii. Albo po prostu dużo czyta, słyszał „coś nie coś” o jakiejś pozycji i zastanawia się czy warto.  Jest co prawda strona lubimyczytac.pl, jednak bardzo często zdarza się, że poszukiwane książki nie są tam w najmniejszym stopniu omówione. Drugi powód w kontraście do poprzedniego jest egoistyczny. Moja druga połowa zapytała mnie kiedyś : „Ile książek przeczytałeś w tym roku?” Nie byłem w stanie odpowiedzieć, a gdy zajrzałem w regały domowej biblioteczki zdałem sobie sprawę, że część informacji o większości z przeczytanych czytadeł a także moje zdanie na ich temat wyparowało z mojego mózgu bezpowrotnie. Ta strona to moje Memorandum.

– O czym?

§ O książkach i o niczym innym. Zdarzą się się na pewno nawiązania interdyscyplinarne do filmu (od filmu mam filmweba) czy do innych wytworów szeroko-pojętej kultury,  żadne z  nich mimo wszystko nie będzie stanowiło kanwy dla osobnego artykułu. Zastrzegam, że wypowiedzi będą dotyczyć jedynie książek, ale nie mogę precyzować konkretnego zakresu omawianej literatury. Parafrazując domniemane słowa Ludwika XIV: Le site c’est moi!

– Do kogo?

§ Do siebie, o czym już wspomniałem. Oraz do każdego kto literaturą się interesuje, czyta dużo i na różne tematy. Dyskutować można. Poprawiać też. Trollować i spamować nie można. Tekst przed wpuszczeniem w bloga staram się przeglądnąć, nie uniknę jednak błędów stylistycznych, niedomówień, nielogiczności czy wreszcie merytorycznych wpadek. No cóż nie pożarłem wszystkich rozumów i nie uważam się też za świętą krowę, ale nie bawią mnie jałowe dyskusje o tym czyja racja jest bardziej. Moje osądy bywają również dosyć kategoryczne, nie jest jednak moim celem urażenie kogokolwiek, tylko zaprezentowanie swojego odczucia, często „na gorąco” po przeczytaniu książki.

Jak?

§ Czasem krótka notatka, czasem rozwlekam treść a czasem wywlekam główną myśl czy założenie i je analizuję. W tym szaleństwie nie ma metody. Data, od której zaczynam każdy artykuł jest datą przeczytania książki. Zdjęcia są albo commons, albo własne (tło, tytułowe, Books, Why?, niektóre zawarte w recenzjach).

– Od kiedy?

§ Wypichciłem projekt w okolicach lipca 2013, pisałem początkowo tylko dla siebie lakoniczne notatki, przeniesienie tego na forum jest swego rodzaju eksperymentem społecznym. Jeżeli uznam to za stratę czasu wrócę do stanu pierwotnego.

– Kto zacz?

§ W całym tym bałaganie jedno wiem na pewno… Nie jest to istotne.

Nie uprawiam netshibicjonizmu, nie mam profili na portalach społecznościowych i nie gromadzę wirtualnych znajomych. Wszystko co chcę o sobie powiedzieć można odnaleźć między wierszami moich recenzji.

Porozmawiajmy o książkach!

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s